;
Venujte nám svoje 2% z daní. Ďakujeme.

Venujte nám svoje 2% z daní. Ďakujeme.

Milí priatelia, 

tento rok sa aj my uchádzame o vaše 2% z daní. Ak máte možnosť, podporte našu činnosť pri údržbe a úpravách karpatských trailov, ktorým sa venujeme už nespočet rokov bez akejkoľvek finančnej podpory tretích strán. Všetko samozrejme robíme bezplatne na dobrovoľníckej báze počas nášho voľného času s priateľmi, rodinami a ostatnými dobrovoľníkmi, náradie, vybavenie a materiál však potrebujeme zafinancovať, takže by sa nám vaša pomoc veľmi zišla.

V rámci OZ bajkula máme spolu s BeARider aj zjazdový hobby klub, ktorý združuje mladých jazdcov so záujmom najmä o DH a enduro. Snažíme sa ich podporovať aj materiálne – z nášho obchodu.

Budeme radi aj za akýkoľvek finančný príspevok/dar, ktorý nám venujete na rozvoj a údržbu cyklotrás a podporíte ním aj mladé talenty v našom klube.

Predvyplnené a editovateľné tlačivo si môžete stiahnuť tu: TLAČIVO NA POUKÁZANIE 2% Z DANÍ a aj NÁVOD ako svoje % poukázať. V prípade, že nám chcete venovať finančný dar, kontaktujte nás prosím na office@bajkula.sk a všetko spolu sprocesujeme.

Za každú pomoc, finančnú alebo aj materiálnu a pozitívne slovo, vám budeme veľmi vďační. :)

ĎAKUJEME!

Fotky z brigád, prác, šejpovania, orezávania, údržby atď. nájdete na našom instagrame a facebooku.

 
Nižšie nájdete viac info k jednotlivým projektom:

Roman ako služobne najstarší a najskúsenejší člen nášho tímu bajkulatrailbuilders spísal článok o histórii svojho pôsobenia v rámci trailbuildingu a taktiež zhrnul na čom sme v tejto oblasti pracovali, pracujeme a čo plánujeme:

Začiatky mojich skúseností s trailbuildingom siahajú do minulého storočia. V deväťdesiatych rokoch sme s kamarátmi objavili novú adrenalínovú  MTB disciplínu DOWNHILL a hneď na to sme si začali stavať prvé skoky a zjazdové trate. Úžasná doba objavovania a prvé zjazdové zážitky na full hátečkách. Mal som tú česť a bol som pri zrode prvej zjazdovej trate Kameňák v Bratislave. Najprv to bol len taký downhillový strmák a postupne sme ho začali upravovať  a vylepšovať. Práve tu sa uskutočnili prvotiny  Slovenského pohára v zjazde na horskom bicykli a táto trať je dodnes súčasťou Bikeparku Koliba.
 

Rohatka/bajkulatrailbuilders

V roku 1996 som spoločne s Michalom Slivkom začal stavať zjazdovú trať na Kamzíku. Podľa môjho mena - Roman Zemánek mi prischli prezývky Zemák a Rohatý. Už si ani nepamätám, kto tú našu novú zjazdovú trať pomenoval Rohatka. História Rohatky sa píše od roku 1997 a na tejto dnes už 26-ročnej trati sa do roku 2005 pravidelne jazdili preteky Slovenského pohára v zjazde na horskom bicykli. V roku 2005 prešla Rohatka čiastočnou rekonštrukciou a občianske združenie Slobodný bajker postavilo v spodnej časti novy úsek. Postarali sa aj o legalizáciu prvej zjazdovej bikeparkovej trate na Slovensku.
Od roku 2013 začali vznikať v bikeparku ďalšie nové a jednoduchšie trate a Rohatka začala ustupovať do pozadia. Rohatka bola v roku 2020 nezjazdná, zdevastovaná a úplne zanedbaná. Návštevníci Bikeparku Koliba už na nej zopár sezón nejazdili a oproti ďalším novším tratiam, ktoré bikepark ponúka, upadla do zabudnutia.
V priebehu rokov 2021 až 2022 sme postupne celú zjazdovú trať zrekonštruovali a aktuálne je vo výbornom stave. V Bikeparku Koliba postupne opravujeme aj Blue trail, Kameňák a Driver 8. Prvá časť Driveru po križovatku s Rohatkou je ukážkou toho, ako bude po rekonštrukcii celý flow jump trail vyzerať. V Bikeparku Koliba sme vytvorili bezpečnostnú križovatku zjazdových tratí a bežeckého chodníka, aby nedochádzalo ku kolízii turistov s cyklistami. Demontovali sme a odstránili staré a nefunkčné premostenie, ktoré bolo v havarijnom stave.
 

Cerová dráha/bajkulatrailbuilders

V roku 2019 sme boli oslovení našimi kamarátmi Milanom Schurgerom BSP a Lacom Findlom BSK, ktorí stáli za vznikom a legalizáciou Cerovej dráhy, či im nepomôžeme s údržbou. Cerová dráha mala po výstavbe už niekoľko rokov a z veľkej časti bola už výrazne zarastená. Časti trailu boli poriadne zerodované a drevené mostíky kompletne zhnité.

Oslovenie ma veľmi potešilo, lebo Cerová dráha patrí medzi moje najobľúbenejšie traily v Bratislave. Od roku 2020 sme začali s jej revitalizáciou a čakalo nás nekonečné orezávanie oboch strán 10,2 kilometrového trailu.  Aktuálne je Cerovka po celej dĺžke výrazne orezaná a výborne prejazdná. Kompletným výrazným orezaním mladiny, stromov a všetkých kríkov sme zlepšili viditeľnosť a bezpečnosť. Vďaka výhľadovým orezom je obojsmerná prevádzka plynulá a bezpečná. Postupne sme zlikvidovali všetky zhnité premostenia a nahradili ich kameňom a hlinou. Opravili sme veľa strhnutých častí a zerodovaných úsekov. Počas celého roka sa staráme o prejazdnosť a bezpečnosť trailu. Padnuté stromy, ktoré bránia prejazdu sa snažíme v čo najkratšom čase odstrániť. Priebežne počas celého roka čistíme celú trasu od napadaného dreva a lístia. Keď na jeseň padne zo stromov posledné lístie, celý trail očistíme od napadaného dreva a odfúkame od lístia. V zime je trasa výborne prejazdná a na jar pripravená na novú sezónu. Po dohode s Mestskými lesmi v Bratislave sme oficiálne prebrali správu a údržbu Cerovej dráhy. Veľká vďaka pri revitalizácii patrí Jakubovi Sofkovi, Zlaťákovi a našim babám. Práce na Cerovej dráhe nekončia a aj tento rok sa zameráme na terénne opravy chodníka a samozrejme budeme zabezpečovať bežnú údržbu.

 

bajkula + Be a Rider = tím Bajkula Bearider Bratislava a bajkulatrailbuilders

Stavanie a starostlivosť o traily úzko súvisí s naším vzťahom k prírode a horskému bicyklovaniu. Bajkovanie nás baví a naše Karpaty sú čarovné. Radi trávime čas v lese a nie len ako cyklisti. Náš klub Bajkula Bearider Bratislava je plný deciek, ktoré to baví a už zopár sezón sa aktívne zúčastňujú pretekov Slovenského pohára v zjade a endure. Práve preto sa snažíme vytvárať v rámci Mestkých lesov v Bratislave lepšie podmienky pre ich tréning a zábavu. Vzťah bajkuly a Be a Rider je viac než partnerský. Sama poznám už od jeho štrnástich rokov a čo to sme už spolu zažili. Ako decko som ho trénoval a chodil som s ním na preteky a po bikeparkoch. Be a Rider je aj priamou súčastou bajkulatrailbuilders. Samo je špičkový tréner, ktorý sa venuje našim deckám v klube Bajkula Bearider Bratislava a má úspešnú školu jazdy na horskom bicykli. Posledné dve sezóny sa stará o trate Blue Trail a Kameňák v Bikeparku Koliba. Do údržby zapája decká z klubu a aj klientov, ktorých učí techniku jazdy.

 

Skill park Kamzík/bajkulatrailbuilders

Aby sa mali deti kde učiť základy ovládania bicykla v teréne a naši tréneri mali kde trénovať začiatočníkov, od jesene spolupracuje bajkulatrialbuilders s OZ Bajkslava, OZ Karpaty kids a OZ Šport klub na vybudovaní Skill MTB parku na Kamzíku. Tretina technickej dráhy je nahrubo postavená. Na jar budeme pokračovať vo výstavbe a ak sa nám podarí zohnať ďalšie prostriedky, na jeseň by už mal byt park dostavaný.

Krasňaský Pedál bajkula trail – Päťbojár/bajkulatrailbuilders

Spolupracovali sme s OZ Pedál pri výstavbe Krasňanského trailu. Pre Pedál sme s Maťom Hrubíkom a Zlaťákom postavili celú zábavnú technickú časť nad horárňou. Pri dostavaní úseku po Slivu nám pomáhalo veľa ľudí a nasledujúce roky sme sa priebežne starali o bežnú údržbu. Potom zostal Krasňan však niekoľko rokov bez údržby. Od tejto sezóny Krasňaský trail prechádza pod krídla bajkulatrailbuilders a oficiálne sa budeme starať o údržbu aj tohto parádneho trailu. Súčasťou a napojením okruhu je aj môj ďalší obľúbený Päťbojársky chodník, ktorý sme na jeseň očistili a odfúkali od niekoľkoročných nánosov lístia a dreva.

 

Karpatské traily – nové orientačné značenie

V spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave a Ladislavom Findlom z BSK pracujeme na príprave značenia Karpatských trailov. Bližšie informácie onedlho.

bajkulatrailbuilders koordinátorom činností časti Karpatských trailov

Aktuálne bajkulatrailbuilders pripravuje v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave koncepciu revitalizácie, údržby a rozvoja existujúcich Karpatských trailov. Existujúca sieť cyklotrás narástla za posledné desaťročia do obrovských rozmerov a vznikla na základe dobrovoľníckej činnosti viacerých nadšencov a občianskych zdužení. Veľkú zásluhu pri legalizácii siete Karpatských cyklotrás má cyklo koordinátor Ladislav Findl z BSK. V bajkulatrailbulders vnímame nutnosť systematizácie komunitnej spolupráce všetkých zúčastnených občianskych združení pri údržbe a revitalizácii už existujúcich cyklotrás. Časť združení, ktoré vytvorili niektoré z cyklotrás sa už o ne nezvláda starať. Boli by sme neradi, aby tieto časti Karpatských trailov z dôvodu nečinnosti zostali zanedbané.

Málokto si uvedomuje, že o rozvoj a vybudovanie kvalitnej siete našich Karpatských cyklotrás sa nepostaralo mesto. V tomto prípade je to dáko opačne a o rozvoj športu a rekreácie sme sa postarali my – obyvatelia mesta Bratislavy vo vlastnom voľnom čase a z podporou našich finančných súkromných zdrojov. Návštevnosť a využívanie atraktívnych cyklotrás Karpatských trailov sa za posledné roky niekoľkokrát znásobila. Dostali sme sa do fázy, kedy je dôležité aktívne zapojenie podpory mesta Bratislavy a BSK.

Plánom bajkulatrailbuilders je vytvorenie profesionálnej firmy, ktorá sa bude starať o sieť Karpatských trailov na území MLBA s podporou mesta Bratislava. Radi by sme na Kamzíku vytvorili moderné trail centrum so zázemím pre športové kluby s možnosťou vzdelávania. S dobrovoľníckym budovaním cyklotrás máme už štvrťstoročné skúsenosti a záleží nám na kvalite rekreačného priestoru na území Mestských lesov v Bratislave.

Prosba o podporu bajkulatrailbuilders

Pri stavaní a údržbe trailov používame množstvo náradia, ktoré sa časom opotrebováva a jeho životnosť nie je nekonečná. V našej výbave bajkulatrailbuilders máme množstvo hrablí, rýľov, krompáčov, motýk, fúrikov, elektrické píly, ručné píly, krovinorezy, motorové strihacie nožnice na kroviny a dva motorové špičkové fúkače na lístie. K náradiu však potrebujeme veľa malých drobností ako palivo, oleje, nové reťaze, lanká do strunovej kosačky, pracovné rukavice, ochranné prilby. Naša výbava je naozaj veľmi slušná, ale chceme túto sezónu organizovať brigády a zapojiť ďalších ľudí, ktorí nám chcú pri stavaní a údržbe pomôcť a niečo sa aj naučiť. Dlhé roky si financujeme nákup všetkých potrebných vecí z vlastných súkromných zdrojov, čo nás už stálo tisíce eur. Veľmi by nám pomohlo, keby ste nám s vybavením finančne pomohli.

Touto cestou chceme požiadať všetkých, ktorým je sympatická naša dobrovoľnícka činnosť a ak sa radi vozíte po trailoch, o ktoré sa staráme, podporte nás prosím finančným darom alebo poskytnutím 2% z vašich daní na nákup náradia a vybavenia, ktoré používame pri údržbe a stavaní trailov.

Ďakujeme a vidíme sa na trailoch!

GOOD RIDE vám želá bajkulatrailbuilders – OZ bajkula

 

Niečo z fotodokumentácie:

Opravy, úpravy a údržba na Rohatke

Šejpovanie a budovanie Krasňanu

Cerová dráha - Likvidácia mostíkov v havarijnom stave

Cerová dráha - Odstraňovanie padnutých stromov

Cerová dráha - Terénne opravy strhnutých úsekov trailu a jeho odvodňovanie

Cerová dráha - Bezpečnostné výhľadové orezy

Cerová dráha - Odfúkavanie napadaného lístia a dreviny